Online SPLINTercursus O(o)rofaciale Pijn: KNO-arts en tandarts-gnatholoog samen vanuit een musculoskeletaal perspectief
Op 15 oktober verzorgen tandarts-gnatholoog Jeanne Baggen en KNO-arts Luuk van de Rijt samen een online SPLINTercursus met als titel 'O(o)rofaciale Pijn: KNO-arts en tandarts-gnatholoog samen vanuit een musculoskeletaal perspectief'.
Samenvatting lezing
De medische en tandheelkundige disciplines opereren nog te vaak vanuit gescheiden perspectieven, waardoor de onderlinge samenhang van klachten onvoldoende wordt herkend. Dit kan leiden tot onvolledige diagnostiek en suboptimale behandelstrategieën bij complexe aandoeningen, zoals aangezichtspijn.
In de afgelopen jaren is het inzicht gegroeid dat aangezichtspijn frequent een musculoskeletale oorsprong heeft, aanzienlijk vaker dan traditioneel werd aangenomen. Desondanks wordt nog regelmatig een neuropathische diagnose gesteld zonder dat een mogelijke musculoskeletale etiologie systematisch is onderzocht of is uitgesloten. Wanneer een musculoskeletale oorzaak aanwezig is, rijst vervolgens de vraag welke onderliggende factoren bijdragen aan het ontstaan en het in stand houden van de klachten.
Daarnaast wordt steeds duidelijker dat bepaalde klachten binnen het keel-, neus- en oorgebied (KNO) kunnen samenhangen met overbelasting of disfunctie van de musculatuur van het aangezicht en het kauwstelsel. Een integrale benadering van deze problematiek is daarom essentieel voor een adequate diagnostiek en behandeling.
In deze splintercursus wordt dieper ingegaan op de relatie tussen musculoskeletale dysfuncties, aangezichtspijn en KNO-gerelateerde klachten. Aan de hand van actuele inzichten worden diagnostische overwegingen en klinische implicaties besproken, met als doel een bredere en meer interdisciplinaire kijk op deze complexe patiëntengroep te ontwikkelen.
CV Jeanne Baggen
Drs. J. Baggen (foto) heeft in 1983 de studie Tandheelkunde afgerond aan de KU Nijmegen. Vanaf 1983 is zij werkzaam in de algemene praktijk in een eerstelijns gezondheidscentrum. In 2011 is zij erkend als tandarts-gnatholoog door de NVGPT en als tandarts-slaapgeneeskundige door de NVTS. Zij werkt samen met het slaapteam van het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen. Daarnaast werkt zij reeds tien jaar als tandarts-gnatholoog in een kliniek voor Orofaciale Pijn & Disfunctie (Praktijk voor Gnathologie in Nijmegen). Zij is stafmedewerker op het Academisch Centrum Tandheelkunde Amsterdam (ACTA) op de afdeling Orofaciale Pijn & Disfunctie en is bezig met een promotieonderzoek over chronische TMD-pijn en neuropathische pijnkenmerken.
CV Luuk van de Rijt
Dr. L.P.H. van de Rijt is KNO-arts met specifieke expertise op het gebied van oorheelkunde en aangezichtspijn. Na zijn opleiding geneeskunde aan het VUmc en zijn specialisatie in de Keel-, Neus- en Oorheelkunde en Hoofd-Halschirurgie aan het Radboudumc, heeft hij zich verder verdiept in de laterale schedelbasischirurgie tijdens een fellowship in Antwerpen. Tijdens de specialisatie is hij gepromoveerd aan de afdeling Biofysica bij het Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour. Sinds 2023 is hij werkzaam als staflid KNO in het Canisius Wilhelmina Ziekenhuis te Nijmegen en daarnaast is hij betrokken bij de slaapgeneeskunde binnen Uniezorg. Sinds 2021 werkt hij als KNO-arts in het team voor Orofaciale Pijn & Disfunctie.
Leerdoel
Na afronding van deze splintercursus is de deelnemer in staat veelvoorkomende keel-, neus- en oorheelkundige (KNO-) klachten te identificeren die in verband kunnen staan met temporomandibulaire disfunctie (TMD), en deze relatie binnen de klinische context adequaat te beoordelen.
Praktische informatie
Deze cursus vindt plaats op donderdag 15 oktober van 19.30 tot circa 21.30 uur. De cursus is alleen online te volgen.
Aanmelden
U kunt zich reeds aanmelden door onderstaand formulier in te vullen. Deelnemers ontvangen daags voor de cursus een link voor deelname.
Let op! Aanmelden is slechts mogelijk tot en met dinsdag 13 oktober!
Accreditatie
Indien tandartsen KRT-punten willen ontvangen, dienen zij hun BIG-nummer te vermelden. Indien u vooraf inlogt (leden), zullen de relevante gegevens uit uw account al vooringevuld zijn op het inschrijformulier.
Presentiemelding bij het KRT kan alleen plaatsvinden indien u zich tijdig aanmeldt én tijdens het webinar via de chat uw presentie meldt. Let op: bij gebruik van telefoon of tablet levert het gebruik van de chatfunctie nogal eens problemen op.
Bij terugkijken of uitgesteld kijken (indien van toepassing) en het niet vóóraf verstrekken van de benodigde gegevens, kan geen presentie bij het KRT gemeld worden.
Diversen
Doelgroep: tandartsen en andere behandelaren in de mondzorg en studenten THK.
Aanvangsniveau: opleiding tot tandarts of andere behandelaar in de mondzorg of student THK.
Algemene voorwaarden en privacy policy
Door aanmelding voor deze activiteit verklaart u zich akkoord met onze algemene voorwaarden en onze privacy policy.
Vragen
Heeft u vragen over ons programma? Dan kunt u zich tot ons wenden via het contactformulier.
Prijzen
De cursus is voor leden geheel gratis. Niet-leden betalen 50 euro.
Voor 100 euro per jaar (studenten tandheelkunde gratis) bent u al lid en kunt u zonder extra kosten deelnemen aan alle SPLINTercursussen! Klik hier voor het aanmeldformulier.
Gratis voor leden. Niet-leden betalen 50 euro.
Aanmelden voor deze activiteit >